Perde nasıl yıkanır

İstanbul’un perde yıkama sitesi Perdeyikama.org Perde nasıl yıkanır, yıkarken nelere dikkat edilmelidir, sizler için derledik.

Kadınların evlerine perde alırken nasıl dikkatli ve özenli olduğu açıktır. Perdenin rengi, modeli kadar kumaş yapısı, leke tutmaması, kolay temizlenebilir olması da kadınlar için çok önemlidir. Perdeler evimizin en önemli ve vazgeçilmez aksesuarlarıdır. Evimiz için doğru seçilmiş bir perde ile evin tüm havası değişebilir. Mutfak ve odalar için seçilen perdeler farklı olmaktadır. Mutfakta kolay leke tutmaması önemli iken odalardaki perdelerin çabuk kırışmaması, sararmaması önemlidir. Bunların yanında perde kumaşları da farklılık göstermektedir. Kimi perde evinizdeki makinanızda yıkanabilirken, kimi perdeye profesyonel yardım gerekmektedir.
Perde Yıkama
Perdeler zaman içerisinde bulunduğu yere göre yağ, sigara dumanı, toz, kir, is gibi dışardan gelen etkilere maruz kalmaktadır. Temiz bir perde ne kadar hoş görünürse, kirli ve sararmış bir perde de bir o kadar kötü görünmektedir. Bunun için perdelerin yıkama sıklığı önemlidir. Normal olarak, perdelerin yılda ortalama bir kez yıkanması yeterli olurken, sigara dumanına maruz kalan perdelerin yıkanma sıklığı artabilmektedir. Ayrıca ara ara kalın kumaşlı perdelerinizin tozlarını elektrikli süpürge ile de çekerek temizle işlemini yapabilirsiniz:
Perde yıkama aşamaları:
Perdeler yıkanırken, öncelikle kumaş yapısına dikkat edilmeli, yıkama talimatına uyulmalıdır. Perdelerinizi yıkamaya karar verdiğiniz an yıkamalısınız, aksi takdir bekletildiği zaman kırışmaktadır.
Çıkardığınız perdelerinizi, düğmeleri iç tarafta kalacak şekilde katlayarak bir yastık kılıfının içerisine koyarak yıkayabilirsiniz. Bu işlem, hem narin yapıdaki perdenizi koruyacak hem de üzerinde pul, boncuk gibi aksesuar varsa düşmelerini önleyecektir.
Fakat perdenizi içine koyduğunuz yastık kılıfının beyaz renk olmasına dikkat edin. Aksi takdirde perdeniz lekelenebilir.
Perdeleriniz sararmış ise bunun için bir gece önceden deterjanlı suda ya da yıkamadan bir iki saat öncesinde amonyaklı suda bekletip, yıkama esnasında yumurta kabuğu ya da biraz toz şeker ekleyebilirsiniz.
Bunların dışında kesinlikle ağartıcı ürünler kullanmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Sonuç olarak perdeleriniz yıpranmış ve yırtılmış olarak makinadan çıkabilir.
Perdelerin yıkanması esnasında, makinanın narin programı seçilerek 30 derece, düşük sıkma derecesi ile yıkama yapılmalıdır.
Yıkama işleminden sonra perdeler hemen makinadan çıkarılmalı ve bekletilmeden nemli bir şekilde asılmalıdır.
Her zaman belirttiğimiz gibi her perde yıkama işlemine sokulamaz. Bazı hassas kumaşta olan perdeler, özellikle etiketinde yıkanmaz işareti olan perdeler kuru temizleme usulüyle temizlenmelidir. Eğer yanlış temizleme yöntemi seçilirse perdeniz hasar görür ve kullanılamaz hale gelebilir. Bunun için perde yıkayacak usta kumaşları iyi tanımalı ve temizleme talimatını ona göre seçmelidir.
Öncelikle perdelerinizin üzerindeki yıkama talimatına bakmanız gerekmektedir. Perde üzerindeki temizleme etiketleri çoğu zaman perdenin gerçek yıkama işlemini göstermeyebilir. Bu nedenle bir çok perde yanlış temizleme etiketi sonucu yıkanarak bozulmaktadır. Perde dekorasyon firmaları genel olarak tüm perdelere aynı etiketi dikmektedir. Oysaki tüm perde kumaşları aynı iplikle dokunmamaktadır! Perde kumaşlarında ipek, keten, yün ve birçok hassas iplikler kullanılarak dokunmaktadır. Firmamızın size perde yıkama konusundaki tavsiyesi kaliteli ve pahalı perdelerinizi profesyonel perde temizleme yapan firmalara temizletmeniz olacaktır. Ucuz ve sıradan ucuz kumaşlardan dikilmiş perdelerinizi kendiniz evinizde yıkayabilirsiniz.
Perdenin yıkama işlemi seçildikten sonra sanayi tip dediğimiz makinalarda, naturel şampuanlar ile yıkama işlemi başlar. Bu makinalarda bir çok perde çeşidine göre ayrı program vardır. Bu programlardan uygun olanı seçtikten sonra yıkama işlemi bitirilir. Perdeler yıkandıktan sonra ütüleme işlemine geçilir. Pres ütü makinamızda geniş yüzeyinde perdeler rahatlıkla ütülenmektedir. Ütülenen perdeler paketlenerek teslimat için sırasını beklemeye başlar. Perdelerinizi iyi günlerde kullanınız.
Perde temizleme sayfamızda da temizlenecek perdeler ile ilgili bilgiler verilmiştir: https://www.perdeyikama.org/perde-temizleme